Gazebo & Kamelya

Halk arasında kamelya, kameriye, çardak olarak da bilinen bu kentsel donatı elemanları parklarda, mesire alanlarında, hastanelerde; dinlenmek, gölgelenmek, yağmurdan korunmak gibi durağan aktivitelerde kullanılır.

Rekreasyon alanlarında sıkça rastladığımız gazebo, pergola, bank, piknik masası sosyal bütünleşmeye yardımcı olmaktadır.

Yanları açık, üstü kapalı olan oturma elemanı kare, altıgen, sekizgen formlarda masalı-masasız olarak ahşap ve metal malzemeler kullanılarak imal edilir. Yağmur suyunu sızdırmaması ve estetik görünüm kazanması için çatı kısmı shingle ile kapatılır.

Yarı açık donatı elemanı olan gazebo ve pergolalar kullanışlı, ergonomik ve dayanıklı olmalıdır. Ahşaplarda bu dayanıklılık emprenye ile sağlanmaktadır. Emprenye farklı yöntemlerde değişik kimyasalların ahşap bünyesine emdirilmesi işlemidir. Yeşil ve kahverengi seçenekleriyle ortam doğallığını bozmadan estetik görünümü destekler.

Metallerde dayanıklılığı sağlayan işlem ise çevreci elektrostatik toz boya işlemidir. Bu işlem metallerin ve toz boya materyalinin bir manyetik ortam içerisinde farklı elektrikle yüklenmeleri, bunun sonucunda toz materyalin mıknatıs etkisiyle metal yüzeyi kaplama esasına dayanan bir boyama yöntemidir.

Toz boya kaplanan metal yüzey 180-200 derece yüksek ısı ile fırınlanarak boyanın kürlenmesi sağlanmakta ve böylece metalin bir parçası haline gelen boyalı bir yüzey elde edilmektedir. Sonuç olarak elde edilen yüzey, üzerinde aşınma, paslanma, kimyasal saldırılara ve genel olarak zararlı dış etkenlere karşı mükemmel dayanım gösterecek şekilde imal edilmiş olacaktır.